to-write-774648_1920

Mały zapominalski – ćwiczymy pamięć dziecka

Twoja pociecha nieustannie o czymś zapomina, a wokół niej panuje wielki chaos? Najprawdopodobniej jest to wynikiem stresu. Możesz pomóc dziecku, identyfikując trudności, z którymi się boryka, ucząc go jak wspomagać zapamiętywanie i grając z nim w gry, które pozwolą mu ćwiczyć ten proces.

 

Trudności w zapamiętywaniu czy koncentracji mają przeważnie podłoże w przeciążeniu organizmu bodźcami. Nasze dzieci już na poziomie przedszkola otacza olbrzymia ilość sygnałów, które mózg nieustannie przetrawia. A kiedy trafiają do szkoły – system może się z kretesem zawalić. Nic dziwnego, że mały człowiek nie ma czasu ani motywacji, żeby utrzymywać wszystko w porządku. Jeśli macie z tym problem, warto najpierw porozmawiać z dzieckiem. Spróbujcie zidentyfikować przeszkody i ograniczyć niektóre bodźce, np. włączoną w tle telewizję, a także zlikwidować stresory w obszarze emocji, np. częstą obecnie presję bycia piątkowym uczniem. Możemy też pomóc doraźnie, proponując dziecku zabawy mnemotechniczne i proste rozwiązania, które mogą być wsparciem w natłoku zajęć.

 

Dziennik, notatnik, kalendarz

Prowadzenie dziennika, w którym dziecko będzie zapisywać wydarzenia i uczucia, to pomysł nie tylko dla starszaka, który potrafi już pisać, bo równie dobrze słowa mogą zastąpić narysowane buźki lub inne rysunki, oddające stan dziecka. Dzięki zapiskom w dzienniku oczyści głowę z uczuć, które się w nim kumulują, i łatwiej będzie mu zaplanować kolejne czynności. Ważne sprawy może sobie analogicznie notować w notatniku lub w kalendarzu, przy czym tworzenie takiego ściennego kalendarza może być świetną, wspólną zabawą. Inna ewentualność to tablica do zapisków lub ściana pomalowana specjalną farbą, na której można swobodnie pisać kredą. Alternatywą może być też tablica magnetyczna i zabawne magnesy, którymi dziecko będzie przyczepiać karteczki z przypominajkami.

 

Mapa myśli

Rozrysowywanie tego, co mamy zapamiętać, w formie drzewa czy mapy to jedna z najskuteczniejszych metod mnemotechniki, która przydaje się przez całe życie. Rzecz polega na tym, że w centralnym punkcie rysujemy i zapisujemy ważną dla nas informację, po czym w odgałęzieniach, na chmurkach, czy w kołach notujemy w formie symboli kolejne informacje do zapamiętania. Jest to o tyle skuteczne, że nasz mózg zapamiętuje obrazami. Będzie mu więc łatwiej skojarzyć, kiedy to, co ważne rozrysujemy mu w takim schemacie, który będzie nasz, czyli oparty o symbole naturalnie łączone przez nas z ważnymi dla nas faktami.

 

dominoes-4020618_1920

 

Gry ćwiczące pamięć

Pamięć dziecka możemy też stymulować podczas gier zabaw. Jedną z najlepszych w tym zakresie jest „Memory”, w której odkrywamy obrazki i łączymy je w pary. Fajną zabawą, jednocześnie ćwiczącą skupienie jest też popularny Czarny Piotruś, w którym musimy zapamiętywać ułożenie kart. Ciekawą propozycją jest ilustrowane domino. Możemy wybrać takie z bohaterami ulubionej bajki dziecka, albo też możemy przygotować je samodzielnie, wspólnie z nim. Każde dziecko przepada za pieskami, więc też możemy sięgnąć po grę planszową „Aport!”, w której gracze muszą zapamiętać kolory skarpetek na kartonikach, a następnie – gdy te są zakryte – wskazać właściwy, zanim zrobią to inni gracze. Pyszną rozrywkę zapewni też planszówka Skubane kurczaki, podczas której biegamy po podwórku, zabierając przeciwnikom piórka. Aby wygrać, trzeba wykazać się spostrzegawczością i dobrą pamięcią, także przestrzenną. Alenianie mogą polecić też grę ćwiczącą pamięć i spostrzegawczość „Zgubione Znalezione”. Gracze wcielają się tu w detektywów, którzy muszą odkryć niepasujące do pozostałych elementy. I w końcu nasz faworyt: „Bystre oczko”. Dwie talie kart – żółta i czerwona dają tu pole do kilku rodzajów aktywności, skupiającej się na ćwiczeniu refleksu, koncentracji i pamięci.

 

Praca nad pamięcią powinna zakładać działanie kompleksowe. Jeśli dziecko ma problem w tym obszarze, warto czasami zacząć od diagnozy SI. Zaburzenia sensoryczne – nadwrażliwość na dźwięk, dotyk, światło – mogą być potężnymi stresorami, które przyblokują rozwój pamięci. Warto tez przyjrzeć się diecie dziecka i włączyć do niej składniki stymulujące mózg.