mother-and-daughter-2629795_1920

Top 10 książek dla dzieci kwiecień 2018

Alenianie polecają książki, które cieszą, bawią a jednocześnie uczą. Poniżej znajdziecie 10 książek z niezwykłymi, ciepłymi i jednocześnie wartościowymi historiami. Każda z nich zawiera mistrzowskie ilustracje, które przyciągają uwagę nie tylko dzieci, ale i dorosłych. To mądre pozycje, które dają możliwość rozpoczęcia rozmów o świecie, uczuciach, emocjach, problemach, ponadczasowych wartościach. Zajrzyjcie do naszego zestawienia.

1. Ogród motyli. Znajdź kolorowe motyle

Zapraszamy do magicznego ogrodu motyli, które są piękne, kruche i bezbronne. Wielu je podziwia i zachwyca się nimi, wielu chce je poznać nieco bliżej. Książeczka „Ogród motyli. Znajdź kolorowe motyle.” zachęca do poznania jednej z najbardziej fascynujących przemian pośród wszystkich stworzeń na świecie. Ciekawa forma otwieranych okienek wprowadzi dzieci w niezwykły świat rozwoju motyli. Książka spodoba się nie tylko tym większym, ale i najmłodszym czytelnikom z uwagi na ciekawe, kontrastowe ilustracje wykonane techniką linorytu. Zapewniamy, że będziecie do niej wracać nie raz.

Autor: Laura Weston
Kategoria: dla najmłodszych
Wydawnictwo: Mamania

2. Mysz, która chciała być lwem.

Poznajcie małą Myszka, mieszkającą pod ogromną skałą. Poznajcie ją i jej duży problem. Jaki? Myszka nie czuje się zauważana i doceniana przez innych. Codziennie doświadcza wielu nieprzyjemności, strachu i bólu, czuje się opuszczona i samotna. Aż w końcu postanawia zmienić swoje życie. Zbiera się zatem na odwagę i postanawia udać się do lwa, niezwykle odważnego i pewnego siebie króla zwierząt, który wyleguje się często na szczycie skały. Myszka prosi go o lekcje ryczenia, jednak dzieje się coś, co zaskakuje nie tylko myszkę. Co takiego? Przekonajcie się sami. Książeczka skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Z pewnością będzie dobrym początkiem do rozmów o emocjach i uczuciach, o wierze w siebie i własne możliwości, a przede wszystkim o sile przyjaźni.

Autor: Rachel Bright
Kategoria: dla przedszkolaków
Wydawnictwo: Zielona Sowa

3. Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania

To już trzeci tom przygód sympatycznego Pucia, który rośnie z naszymi pociechami i pomoże maluchom w rozwoju mowy. Pucio już nie jest taki mały, urósł, więcej mówi i oczywiście czekają go przygody. I to jakie! Pucio wyjeżdża w góry, gdzie czeka go wiele atrakcji – sanki, narty, zabawy w śniegu. Nie zdradzimy wszystkiego, bo koniecznie musicie to sprawdzić sami. Na pewno nie będziecie się nudzić. Książka o Puciu zdecydowanie pomoże w wzbogacanie zasobu słów dziecka i rozwijaniu mowy zdaniowej. Jest prosta w formie, ale akcja jest dużo bardziej wartka niż w poprzednich częściach. Ilustracje, tak jak poprzednio przyciągają uwagę i świetnie wzbogacają tekst. Historia wciągająca tak bardzo, że dzieci proszą nasze alenianie o czytanie jej kilka razy codziennie. Nie mamy nic przeciwko 🙂

Autor: Marta Galewska- Kustra
Kategoria: dla najmłodszych
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

4. Masło śpi

W snach dzieją się niezwykłe rzeczy. A teraz zamknijcie na chwilę oczy i przywołajcie pod powieki swój dzisiejszy sen? Co w nim było niezwykłego? A czy niezwykłe jest to, że rzeczy też śpią? A nawet mają własne sny? Nie wierzycie? Zajrzyjcie zatem do książeczki „Masło śpi”, gdzie znajdziecie mnóstwo przedmiotów pogrążonych w głębokim śnie. Kartonowe okienka pomogą poznać ich nocne tajemnice.

Autor: Agata Królak
Kategoria: dla najmłodszych
Wydawnictwo: Dwie siostry

5. Jano i Wito w domu

Tata moknie na deszczu. Trzeba go wpuścić do domu. Ale gdzie jest klucz? Jano szuka i Wito szuka. A co robi mama? Mama gotuje, wierci, szyje, a nawet gra na trąbce! W takim rozgardiaszu niczego nie można znaleźć! Gdzie ten klucz?
Przed Wami kartonowa książeczka dźwiękonaśladowcza przygotowana z myślą o najmłodszych. Znajdziecie w niej żartobliwą opowieść o dwóch chłopcach i a ilustracje na pewno spodobają się nie tylko najmłodszym czytelnikom. Tam, gdzie Jano, tam Wito, gdzie Wio, tam i Jano. Niewiele tekstu, ale to nie przeszkadza w snuciu historii, a przy okazji też trochę poćwiczenie buzi i języka. Nauka przez zabawę? Czemu nie w takiej oprawie.

Autor: Wołoszyn Wiola
Kategoria: dla najmłodszych
Wydawnictwo: Mamania

6. Czarodziejski most

Jest takie miejsce, gdzie wszystko staje się prostsze, gdzie spełniają się nawet niewypowiedziane życzenia. Jest takie miejsce, gdzie każdy ma szansę stać się lepszym, zatrzymać się na chwilę i zacząć wszystko od nowa. To Czarodziejski Most. Kiedy tylko poczujecie się naprawdę źle, ktoś sprawi wam przykrość, rozzłościcie się na cały świat stańcie na nim, zamknijcie oczy, weźcie głęboki oddech i poczujecie, jak w jednej chwili każdy problem znika i zostaje tylko to, co dobre. Pokażcie to miejsce swoim przyjaciołom, niech też je poznają. Zabierzcie tam również swoje alenianie.

Autor: Dorota Gellner
Kategoria: dla przedszkolaków
Wydawnictwo: Bajka

7. Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu.

To wzruszająca kontynuacja „Psierocińca”. Historia opowiada o psie o imieniu Budzeł, który szukał swego węchu. Szukał tak intensywnie, że w końcu zgubił drogę do domu. W międzyczasie spotykają go różne niesamowite przygody, jednak nigdzie nie może odnaleźć swojego węchu. Czy piesek trafi w końcu do domu? Czy odnajdzie to, co utracił? Porozmawiajcie z dziećmi o porzuconych zwierzętach, o tym co czują, o tym jak można im pomóc, jak również o uczuciach, które towarzyszyły głównemu bohaterowi: samotności, czy poczuciu zagubienia, o przyjaźni, wierności i miłości. Być może i Wam zakręci się łezka podczas lektury tej książki.

Autor: Agata Widzowska
Kategoria: dla przedszkolaków
Wydawnictwo: Wilga

8. Ogóras. Ale jazda!

Proszę wsiadać, drzwi zamykać! Alenianie zabiorą Was w niesamowitą i sentymentalną podróż zabytkowym autobusem. Być może niedzisiejszy i staromodny, ale jaki on ma styl! Historia Ogórasa to opowieść dla małoletnich miłośników aut, historia o przyjaźni, przywiązaniu, miłości. Być może niektórzy z Was pamiętają czasy PRL-u, a jeśli nie, to razem z nami i dziećmi przenieście się na ulice, na których trąbiły maluchy, trabanty i syrenki. Historia jest świetna, ale te ilustracje! Wspaniale oddają estetykę PRL-u i dopełniają opowieści. Jeśli nadal macie wątpliwości, czy samochody maja uczucia, to koniecznie zajrzyjcie do tej książki. To samochodowa lektura obowiązkowa.

Autor: Eliza Piotrowska
Kategoria: dla przedszkolaków
Wydawnictwo: Wilga

9. Wielka księga emocji

Przed Wami kolejna niezwykła książka, którą polecamy. Książka wprowadzająca dzieci w niezwykły świat emocji i uczuć. Znajdziecie tu baśnie i opowieści, które pomogą dzieciom rozpoznawać i nazywać emocje np. gniew, strach, radość, wdzięczność, smutek. Lektura to wspaniały początek do rozmów z dziećmi o tym, jaka emocja towarzyszy konkretnej sytuacji, jak się kontrolować, jak nazwać i wyrażać uczucia bez ranienia innych. To ważne, aby dziecko mogło dostrzec swoje możliwości i uczucia oraz mogło nauczyć się je oceniać. Ta pozycja daje do myślenia dorosłym i jest fascynującą wędrówką w głąb siebie.

Autor: Katarzyna Gajos
Kategoria: dzieci w wieku szkolnym
Wydawnictwo: Jedność

10. Była sobie dziewczynka

Zastanawialiście się kiedyś, co robiły dzieci w czasach prehistorycznych? Jakie były? Jak zachowywali się chłopcy, jak dziewczynki? Jak spędzali czas? Jak traktowano dzieci, czy jednakowo chłopców i dziewczynki? Z czego wynikały te różnice? Dlaczego dziewczynki traktowano inaczej? W jakich rejonach świata mogły już wieki temu decydować o własnej przyszłości, a gdzie nie mogą do dziś? Alenianie polecają inspirującą książkę, dzięki której dowiecie się o losach dziewczynek z różnych epok historycznych i zrozumieć, jak to dobrze być współczesną dziewczynką. Mimo wszystko. Dobrze czasem spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy. Bo często zapominamy, jak wiele mamy szczęścia.

Autor: Piotr Dobry, Łukasz Majewski
Kategoria: dla dzieci szkolnych
Wydawnictwo: Tadam