son-2935723_1920

Jak skutecznie znaleźć wymarzoną nianię?

Wracasz do pracy i szukasz niani? Potrzebujesz pomocy niani kilka godzin dziennie? Nie wiesz od czego zacząć poszukiwania opiekunki i czujesz zagubienie? Kiedy już podejmiesz decyzję o zatrudnieniu niani przeczytaj kilka naszych porad, dzięki którym lepiej przejdziesz przez ten proces.

 

Od czego zaczynamy poszukiwania niani?

Poszukiwanie opiekunki to tylko pozornie łatwe zadanie. Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z pomocy babci, cioci, czy też kogoś poleconego od koleżanki z pracy. Czasami musimy zdecydować się na zatrudnienie niani – obcej osoby, której jednak można zaufać na tyle, aby powierzyć jej to, co najcenniejsze –opiekę nad swoim dzieckiem. Zatrudnienie niani dla wielu rodziców to trudna decyzja, dlatego tak ważne jest, aby została przemyślana. Na poszukiwania opiekunki warto przeznaczyć odpowiednią ilość czasu. Nie rób tego w ostatniej chwili i pośpiechu, bo on nigdy nie jest dobrym doradcą. Uwzględnij czas na spotkania z kilkoma kandydatkami tak, aby Twój ostateczny wybór nie był pochopny.

 

Jakiej niani potrzebujesz?

W dalszej kolejności przy wyborze najlepszej opiekunki istotne jest określenie jakiej tak naprawdę szukamy, co jest najważniejsze dla Ciebie, Twojej rodziny i przede wszystkim, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka. Jako rodzic wiesz o tym najlepiej. Każda rodzina jest inna i każda ma inne potrzeby i preferencje, co do przyszłej niani. Zrób listę i wypisz najważniejsze cechy, które według Ciebie powinna mieć niania, którą chcesz zaprosić do swojej rodziny. Zastanów się również nad tym, czego absolutnie nie tolerujesz i na jaką opiekunkę nie jesteś w stanie się zgodzić. Bez względu na to, ile czasu będzie spędzała z Twoim dzieckiem, czy to będzie kilka czy kilkanaście godzin dziennie, niania stanie się członkiem Waszej rodziny. Aby znaleźć nianię, która opowie na Twoje potrzeby warto je dobrze znać.

 

baby-1542920_1920

 

Określenie zakresu obowiązków niani

Po tym, gdy wypiszesz wszystkie swoje potrzeby pora na spisanie zakresu obowiązków niani. Zastanów się, czy chcesz zatrudnić nianię tylko do opieki nad dzieckiem, czy też potrzebujesz, aby wykonywała dodatkowe prace domowe. Niestety nianie często są obarczane przez rodziców zbyt dużą ilością obowiązków lub też są one niejasno określone. Ważne jest to, aby obie strony były świadome na co się umawiają, aby zarówno niania, jak i rodzice podjęli decyzję o wspólnej współpracy, bo tylko wtedy będzie ona najlepsza. Jako agencja alenianie rekomendujemy spisanie tzw. umowy o współpracę (lub innej umowy np. uaktywniającej, o pracę) w której rodzice będą mogli jasno określić obowiązki należące do opiekunki. Można tam zawrzeć listę rzeczy, których niania nie może lub nie musi wykonywać. Naszym rodzinom (rodzicom i nianiom) dajemy wsparcie merytoryczne zarówno przy zawieraniu umowy jak i w trakcie jej trwania. Uważamy, że to bardzo ważne.

Pamiętaj o tym, że w tym wszystkim najważniejsze jest Twoje dziecko. Przemyśl, czy lista obowiązków pozwoli na dobre opiekowanie się Twoją pociechą, pomyśl o tym, co powinno być priorytetem, a na czym zależy Ci nieco mniej. Uwzględnij też odpowiednią wysokość wynagrodzenia, które powinno zależeć nie tylko od doświadczenia niani, ale również od ilości i zakresu obowiązków.

 

Idealna niania – czy istnieje?

Praca niani jest wyjątkowa i nie każdy się do niej nadaje. Może ją wykonywać osoba, która tak naprawdę to lubi i dla której dzieci są ważne – taka, która lubi z nimi autentycznie przebywać, a nie dlatego ponieważ nie ma innego pomysłu na życie i pracę. Jednak czy idealna niania istnieje? Naszym zdaniem nie. Tak jak nie ma idealnych rodziców, tak też nie ma idealnych niań. Czy dana osoba będzie pasowała do Twojej rodziny, to jest tak naprawdę bardzo indywidualna kwestia, ponieważ każda rodzina jest inna i każda potrzebuje czegoś innego. Dodatkowo to, co sprawdza się w jednej rodzinie nie musi sprawdzić się w innej. Dlatego najlepiej na starcie założyć sobie, że nie szukamy niani idealnej, ale takiej, która w jak największym i najlepszym stopniu będzie pasowała do naszych preferencji i oczekiwań.

 

mother-3609723_1920

 

W jakim wieku powinna być niania?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jedni rodzice wolą nianie starsze z większym życiowym doświadczeniem, tzw. babcio-ciocie, inni wolą nianie młode, studentki, które wykazują więcej kreatywnego zaangażowania, są sprawniejsze ruchowo i bardziej aktywne. Jeśli przewidujesz więcej noszenia dzieci lub też zależy Ci na tym, aby niania wyjątkowo aktywnie spędzała czas z Twoim dzieckiem, postaw na osobę młodą. Jeśli zaś szukasz osoby, która może wykazać się spokojniejszym podejściem, pracą w wielu rodzinach i cierpliwością, wybierz osobę starszą. Oczywiście nie chcemy tutaj generalizować, bo zdarza się że osoby młode nie są tak aktywne jak starsze. Jeśli masz wątpliwość przy dokonywanym wyborze dobrym pomysłem będzie zaproszenie kandydatki na nianię na dzień próbny podczas którego jeden z rodziców będzie mógł zostać w domu (np. na kilka godzin, pozwoli to na zapoznanie się niani i dziecka ale również pomoże ocenić, czy praca i podejście niani jest tym, czego oczekujesz).

 

Jak chciałbyś, aby niania spędzała czas z dzieckiem

To kolejna istotna kwestia, o której trzeba pomyśleć. Wiele zależy od samej inicjatywy niani, od jej doświadczenia, czy temperamentu i osobowości, jednak rodzice również mogą ukierunkować i wskazać istotne dla nich obszary np. to że zależy mi na dużej aktywności na świeżym powietrzu, inni będą woleli edukacyjne zabawy w domu. Najlepiej znaleźć złoty środek oraz podążanie za naturalnymi potrzebami dzieci. Czasy tzw ”pilnowaczek dzieci” które czuwają tylko i wyłącznie nad tym, aby dzieciom nic się nie stało dawno już minęły. Dzisiaj wielu rodzicom zależy na kreatywnym podejściu niani. Wiele z naszych niań bierze udział w dodatkowych kursach i zajęciach np. z kreatywnego podejścia do spędzania czasu z dziećmi, kursach pierwszej pomocy, dotyczących rozwoju dzieci, szkoleń z zakresu metod wychowawczych itp. Inne swoje inspiracje czerpią z doświadczenia (np. wcześniejszej pracy w przedszkolu, żłobku, nianiowania itp.)

 

Jak znaleźć swoją nianię?

Jest kilka sposobów na znalezienie niani. Można jej szukać na własną rękę, mieć do pomocy kogoś z rodziny lub polecenia lub też skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jeśli szukasz niani (na stałe: cały etat, pół, kilka godzin dziennie) zgłoś się do nas. Każde zgłoszenie traktujemy indywidualnie, bo nie ma dwóch takich samych. Do każdego podchodzimy z taką samą dozą cierpliwości, empatii, zrozumienia, wsłuchujemy się w potrzeby rodzin i staramy się odpowiadać na nie jak najlepiej umiemy: wsparciem, radą, najlepszą ofertą. Każdej z rodzin przedstawiamy sprawdzone i doświadczone nianie, które pracują z dziećmi z potrzeby serca, które wiedzą jak kreatywnie wypełnić im czas, którym „się chce”, które są zaangażowane i pełne zapału.

 

Jeśli zatem szukasz niani na terenie Warszawy lub okolic pomożemy Ci w znalezieniu tej, która właśnie na Ciebie czeka.

 

Masz pytania? Chętnie udzielimy na nie odpowiedzi – zapraszamy do kontaktu